Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Pozor na Chrome v Android telefonu

Last updated on 13. 5. 2019

Nový typ útoku využívá vlastnosti aplikace Chrome na telefonech s operačním systémem Android, která schová adresní řádek ve chvíli, kdy uživatel posune zobrazenou stránku směrem dolů. Adresa se opět objeví při pohybu stránky nahoru.

Útočník může tuto vlastnost zneužít a přinutit prohlížeč schovat originální adresní řádek a místo toho zobrazit vlastní, zfalšovaný.

Pokud tedy například v emailu, který vypadá jako zpráva z vaší banky, kliknete na odkaz, můžete se dostat na takto upravenou stránku útočníka, která bude vypadat jako web banky a i adresní řádek tomu bude odpovídat (viz video Jamese Fishera, který útok odhalil, níže). Pokud zadáte na stránce vaše přihlašovací údaje, pošlete je přímo útočníkovi.

Jak se bránit? Jedná se o využití vlastnosti Chrome a není (zatím) vydána žádná aktualizace, která by toto chování změnila. Proto si dávejte pozor na odkazy, které otevíráte z emailu.

Dobrá praxe je neklikat na odkazy, které mají vést na stránky, na kterých máte zadávat nějaké své údaje. Pokud vám například přijde zpráva, že je potřeba vyřešit něco ve vašem internetovém bankovnictví, otevřete prohlížeč a adresu jednoduše zadejte ručně, případně použijte uložené (a ověřené) záložky (bookmark).