8 tipů pro digitálně bezpečnější dovolenou

Období dovolených může být rizikové nejen kvůli možným úrazům při sportovních aktivitách, ale i pro vaše digitální zařízení. Na dovolených přicházíme o své telefony nebo notebooky častěji, než kdy jindy. Ať už je zapomeneme ve vlaku, na pláži či na fesťáku, nebo nám je někdo prostě ukradne. A nejen to, je zde i riziko, že se některé vaše informace dostanou do nepovolaných rukou.
Zde je několik rad, jak toto riziko snížit.

  1. Nastavte si automatické zamykání

  2. Váš telefon nebo notebook nikdy nenechávejte odemčený na veřejně přístupných místech, jako třeba v restauraci (kavárně, baru) na stole.
    Nastavte si ve vašem telefonu automatické zamykání po dostatečně krátkém čase. 1 minuta by měla být akorát, aby to nebylo moc dlouho a na druhou stranu by vám to nemělo příliš snižovat komfort při používání.
    Win+LNotebook se naučte zamykat pokaždé, když se od něj vzdálíte. Třeba jen když vstanete v kavárně od stolu, abyste si došli pro cukr. Ve Windows (a většině Linux distribucích) na to můžete použít klávesovou zkratku Win + L. Na MacBooku by měla stejně zafungovat kombinace kláves Command+Control+Q.

  3. Kvalitní heslo nebo PIN je základ

  4. Pro odemykání telefonu nebo notebooku používejte dostatečně dlouhé a unikátní heslo nebo PIN. Vyhněte se “provařeným” heslům jako např. “password” nebo “iloveyou”. Stejně tak PIN “0000” nebo “1234” není nejlepší nápad.
    Odemykání telefonu pomocí gesta (spojováním bodů na obrazovce) může být rizikové, prsty na displeji zanechají stopu.

    Tip: Používejte hesla v češtině (slovenštině).

  5. Pozor na veřejné Wi-Fi sítě

  6. Znáte to, přiletíte do země mimo EU a potřebujete si přečíst email, poslat fotku na Instagram nebo si najít ubytování. A platit za datový roaming se vám moc nechce. Takže hned na letišti vyhledáte nejbližší veřejnou (a bezplatnou) Wi-Fi síť a připojíte se.
    A víte co? Hackeři vědí, že to lidé na letištích dělají. A není pro ně problém takovou Wi-Fi síť s názvem např. “Airport Free Internet” spustit ze svého zařízení. A pak už jen počkat, kdo se k nim připojí a začít těžit data.
    To samé platí i pro restaurace nebo kavárny. Proto je lepší si za roaming připlatit. A pokud to z jakéhokoliv důvodu opravdu není možné, aspoň použijte VPN. Ta vaše data zašifruje tak, že je útočník nemůže přečíst.

  7. Neoznamujte světu, že je váš byt nebo dům prázdný

  8. Nutkání pochlubit se svým přátelům, že si právě užíváte dovolenou je sice těžké odolat, ale zkuste to vydržet. Fotka z Bibione nebo Mt. Blancu může být skvělým tipem pro zloděje, který se tak dozví, že ho při vloupání nebude nikdo rušit.
    Na Instagram nebo Facebook lze fotky nahrát i po návratu. Navíc si dovolenou bez sociálních sítí užijete pravděpodobně mnohem víc.

    Tip: Buďte offline, je to fajn 🙂

  9. Opatrně s fotkami dětí

  10. Fotky vašich dětí z pláže, které sdílíte na sociálních sítích se mohou objevit na stránkách, kde se sdružují pedofilové, je to to pro ně velké lákadlo. Pokud chcete tyto fotky sdílet s rodinou nebo přáteli, pošlete je raději emailem nebo ještě lépe nějakým messengerem (ideálně přes Signal Messenger).

  11. Zapněte šifrování disku

  12. Pokud během dovolené přijdete o svůj notebook, bude určitě lepší, když data na disku nebudou čitelná pro někoho, kdo by je mohl zneužít.
    Ve Windows k tomu slouží aplikace BitLocker, na Apple zařízeních FileVault a v Linuxu sytém LUKS. Případně můžete použít open source software VeraCrypt.

  13. Letištní kontroly a erotika

  14. V některých zemích po vás mohou celníci požadovat hesla k vašim zařízením, případně sociálním sítím. Pokud do takové země cestujete, dejte si pozor na to, co máte ve svém zařízení uloženo. Jsou země, kde vás může dostat do problémů např. uložený erotický obsah.
    Mnoho lidí při cestách do těchto zemí používá jiný (“čistý”) notebook a telefon.

  15. Záloha před dovolenou

Pokud během dovolené o své zařízení přijdete, bude se vám záloha vašich souborů nebo kontaktů určitě hodit. Nepodceňujte to.

V případě, že bude váš telefon nebo notebook opravdu ztracen nebo odcizen, zde je několik rad, jak postupovat pro minimalizaci škod.

Milan

Jmenuji se Milan Půlkrábek, pamatuji si počítače bez internetu, Internet bez Google a mobilní komunikaci bez šifrování. Mám za sebou více než dvacet let profesionální praxe v IT, přednáším a píšu články o IT bezpečnosti, kryptoměnách a nových technologiích. Od roku 2014 jsem součástí nezikové organizace Paralelní Polis v Praze.